Moussa Faki Mahamat
Minister of Foreign Affairs and African Integration, Chad
 
Moussa Faki Mahamat was born on June 21, 1960 in the town of Biltine in eastern Chad. He was the Prime Minister of Chad from June 24, 2003 until February 4, 2005, and is a member of the Patriotic Salvation Movement. He was President of the Economic, Social, and Cultural Council from 2007 to 2008, and since April 2008 he has been Minister of Foreign Affairs.

He attended university in Brazzaville in the Republic of the Congo, where he studied law. He went into exile when Hissein Habré took power on June 7, 1982 and joined the Democratic Revolutionary Council headed by Acheikh Ibn Oumar; however, he did not return to Chad when Acheikh joined with Habré in 1988. He eventually returned on June 7, 1991, after Déby took power. He was director-general of two ministries before serving as the Director-General of the National Sugar Society (SONASUT) between 1996 and 1999. He served as Director of President Déby's Cabinet from March 1999 to July 2002, and he was the director of Déby's campaign in the May 2001 presidential election.